OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Cym różnią się frezarki 3 osiowe i 4 osiowe

Techniki produkcji części znacznie ewoluowały w ciągu ostatnich kilku lat w odpowiedzi na bardzo zmieniające się potrzeby różnych sektorów produkcji. Obróbka skrawaniem, która jest jedną z podstawowych technik, odbywa się poprzez usuwanie wiórów z surowców w celu stworzenia precyzyjnych części.

Najnowocześniejsze usługi frezowania CNC

Frezowanie jest ważną technologią precyzyjnej obróbki CNC, stosowaną do komponentów medycznych, lotniczych, optycznych i mechanicznych. Frezowanie wykorzystuje narzędzie obrotowe do usuwania materiału z przedmiotu obrabianego poprzez podawanie przedmiotu obrabianego pod kątem do osi narzędzia. Frezarka ma oś, która definiuje rodzaj obrabianego przedmiotu i pozycję, która jest wykonywana na obrabianym przedmiocie.

Na czym polega obróbka 3 osiowa

Chociaż 3-osiowe frezowanie CNC jest nadal jednym z najpopularniejszych i najszerzej stosowanych procesów obróbki, jest to również najprostszy rodzaj obróbki. Obrabiany przedmiot jest zamocowany w jednej pozycji, a wrzeciono jest dostępne w kierunkach liniowych X, Y i Z. Jak widać, jest to stosunkowo prosta forma obróbki CNC, która może wytwarzać produkty o prostej strukturze. Na przykład jest bardzo odpowiednia dla części, które nie są zbyt głębokie, ale ta technika jest znacznie ograniczona, gdy próbuje się poradzić sobie z głębszą częścią z wąskimi wnękami. Praca może wtedy stać się bardzo pracochłonna i sprawia, że wykończenie nie jest idealne. Dlatego obróbka 3-osiowa najlepiej nadaje się do produkcji płaskich frezowanych profili, wierceń i otworów gwintowanych w linii z osią.

Usługi frezowania CNC

Frezowanie  4 osiowe – na czym polega

4-osiowa maszyna CNC działa na osiach X, Y i Z oraz innej osi obrotu, która zwykle znajduje się wokół osi X. Ta czwarta oś jest określana jako oś A. Frezowanie 4-osiowe działa podobnie do procesu obróbki 3-osiowej, w którym narzędzie tnące pobiera materiał z obrabianego przedmiotu i tworzy pożądaną geometrię w obrabianej części. Ten proces obróbki jest przyjazny dla budżetu. Podstawową różnicą między nimi jest to, że w przeciwieństwie do obróbki 3-osiowej, proces obróbki 4-osiowej zapewnia dodatkową oś obrotu oprócz zwykłej osi 3-obrotowej. Użytkownik może wygodnie obrabiać cztery strony komponentu w celu ustawienia jednego urządzenia.

Frezowanie tworzyw konstrukcyjnych

4-osiowa obróbka CNC jest dalej klasyfikowana na dwa typy :

  • Indeksowanie – proces ten ma miejsce, gdy czwarta oś 4-osiowej obróbki CNC wykonuje obrót, gdy maszyna jest bezczynna i nie wydobywa żadnego materiału.
  • Ciągły – ten 4-osiowy proces obróbki występuje, gdy maszyna może jednocześnie usuwać materiał z obrabianego przedmiotu, podczas gdy oś A ulega obrotowi.

Różnica między frezowaniem trójosiowym a frezowaniem czteroosiowym

Frezarki 3-osiowe i 4-osiowe różnią się swobodnymi ruchomymi osiami. Frezarka 3-osiowa posiada trzy osie skoordynowanego ruchu: X, Y i Z, co pozwala na wycinanie obiektów w trzech płaszczyznach. Frezarka 4-osiowa posiada dodatkową, czwartą os (czasem nazywaną A lub B), która pozwala na ustalenie parametrów obiektu, co umożliwia dokładne wycinanie bardziej skomplikowanych kształtów.