OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Usługi obróbki skrawaniem

Obróbka komputerowa CNC to proces, w którym zaprogramowane oprogramowanie komputerowe dyktuje ruch narzędzi i maszyn. Proces ten umożliwia równoczesne sterowanie wieloma maszynami od frezarek, szlifierek, tokarek, frezarek, po rutery CNC. Dzięki technologii CNC stało się możliwe wykonywanie wielu czynności przy użyciu jednej maszyny.

Proces CNC jest przeciwieństwem sterowania ręcznego, w którym operator podczas produkcji danego elementu musi ingerować poleceniami narzędzi za pomocą dźwigni, przycisków i kół. Dlatego współczesne maszyny CNC są w pełni zautomatyzowane, co eliminuje konieczność bezpośredniego sterowania maszyną przez człowieka. Pozwala to na znaczne przyspieszenie pracy oraz minimalizacje ilości błędów.

usługi obróbki skrawaniem cnc

Produkcja części CNC

Jeśli kiedykolwiek się zastanawiałeś, co to jest maszyna CNC, tutaj  przedstawimy dla Ciebie różne typy maszyn. Te imponujące maszyny wymagają umiejętności wyszkolonego profesjonalisty, aby móc wytworzyć wysokiej jakości produkty. W związku z tym istnieje kilka rożnych typów powszechnie  używanych maszyn CNC.

Toczenie CNC – zadaniem jest cięcie obrabianych elementów podczas ich obracania. Tokarki CNC mogą szybko wykonywać precyzyjne cięcie przy użyciu różnych narzędzi. Te maszyny są dość skuteczne pod względem precyzji w porównaniu do obrabiarek ręcznych. Posiadają mniej osi niż frezarki, dlatego są mniejsze i bardziej kompaktowe.

toczenie cnc

Frezowanie CNC – wykonuje proces obróbki, który wykorzystuje komputerowe sterowanie do zarządzania ruchem i działaniem wielopunktowych obrotowych narzędzi skrawających. Gdy narzędzia obracają się i poruszają po powierzchni obrabianego przedmiotu, powoli usuwają nadmiar materiału, aby uzyskać pożądany kształt i rozmiar. Najczęściej występujące frezarki to 3,4,5 osiowe główną różnicą między nimi  jest złożoność ruchu, który może poruszać się zarówno obrabiany przedmiot, jak i narzędzia obrabiające.

frezowanie CNC
  • Obróbka 3 osiowa – najprostszy rodzaj produkcji, w którym obrabiany przedmiot jest ustalany w jednaj pozycji. Ruch wrzeciona jest dostępny w kierunkach liniowych X,Y i Z. Maszyny 3 osiowe są zwykle używane do obróbki geometrii 2D. Obróbka wszystkich 6 stron części jest możliwa 3 osiach, ale dla każdej stron jest potrzebne nowe ustawienie mocowania, co może być kosztowne. W przypadku pojedynczego ustawienia uchwytu można obrabiać tylko jedną stronę detalu.
  • Obróbka 4 osiowa – wrzeciono posiada 3 liniowe osie ruchu (XYZ), podobnie jak w obróbce 3-osiowej, dodatkowo oś A następuje poprzez obrót przedmiotu obrabianego. Istnieje kilka różnych ustawień dla maszyn 4-osiowych, ale zazwyczaj są to „obróbka pionowa”, gdzie wrzeciono obraca się wokół osi Z. Obrabiany przedmiot jest montowany w osi X i może obracać się wraz z uchwytem w osi A. W przypadku jednego ustawienia uchwytu można obrabiać 4 strony części. Obróbka 4-osiowa może być stosowana jako bardziej ekonomicznie opłacalny sposób obróbki części teoretycznie możliwej na maszynie 3-osiowej.

Istnieją dwa rodzaje 4-osiowej obróbki CNC: indeksowanie i ciągła.

Indeks 4-osiowa obróbka CNC ma miejsce, gdy czwarta oś A obraca się, gdy maszyna nie tnie materiału. Po wybraniu prawidłowego obrotu, hamulec zostaje zaciągnięty i maszyna wznawia cięcie.

W ciągłej obróbce 4-osiowej maszyna może jednocześnie ciąć materiał w tym samym czasie, co obrót osi A. Pozwala to na obróbkę skomplikowanych łuków, takich jak profile krzywek i helisy.

  • Obróbka 5 osiowa – te frezarki CNC wykorzystują 2 z 3 możliwych osi obrotu, w zależności od typu maszyny. Maszyna będzie wykorzystywać albo obrót w osi A i osi C, albo obrót w osi B i osi C. Obrót następuje albo przez obrabiany przedmiot, albo przez wrzeciono.

Istnieją dwa główne typy 5-osiowych maszyn CNC, maszyny 3+2 oraz w pełni ciągłe maszyny 5-osiowe.

W obróbce 3+2 osiowej dwie osie obrotowe działają niezależnie od siebie, co oznacza, że ​​przedmiot obrabiany można obracać pod dowolnym kątem złożonym w stosunku do narzędzia skrawającego w celu wykonania obróbki. Jednak obrót dwóch osi jednocześnie z obróbką nie jest możliwy. Obróbka 3+2 może wytwarzać bardzo złożone kształty 3D

W pełni ciągła obróbka 5-osiowa może jednocześnie obracać dwie osie obrotowe, jednocześnie z obróbką i narzędziem skrawającym poruszającym się liniowo we współrzędnych XYZ. Ciągła obróbka 5-osiowa może wytwarzać bardzo złożone kształty 3D, nie tylko płaskie, złożone pod kątem elementy, ale także złożone zakrzywione powierzchnie 3D.

Zalety obróbki skrawaniem

  • Niezawodność – Proces obróbki odbywa się w sposób ciągły, bez żadnych przerw, niezależnie od pory czy dnia tygodnia. Maszyny działają niezawodnie, awarie są bardzo minimalne, ponieważ mogą wystąpić, gdy wymagana jest konserwacja lub podczas naprawy.
  • Wymaga mniej pracy ludzkiej – Ze względu na rozwój technologii obróbka skrawaniem w przemyśle wytwórczym jest zautomatyzowana. Proces jest kontrolowany głównie przez komputery lub roboty, które zwykle obniżają koszty produkcji, eliminując ludzką pracę.
  • Wysoka produkcja – Proces ten zapewnia wysoką produktywność, ponieważ generalnie wykonują ogromną ilość pracy, taką jak wiercenie, frezowanie, toczenie i lepsze wykończenie powierzchni w stosunkowo krótkim czasie.
  • Identyczne produkty – pomimo wysokiego tempa produkcji wyprodukowane elementy zawierają bardzo niewiele błędów lub nie zawierają ich wcale. W rezultacie produkty stają się dostępne na rynku dzięki lepszej jakości.
  • Zwiększenie zysków i redukcja nakładów – faktem jest, że obróbka skrawaniem sprawia, że ​​urządzenia są trochę drogie, ale z drugiej strony jest to bardzo korzystne. Mając metal, który został poddany obróbce, nie tylko obniżysz koszty produkcji, ale także zaoszczędzisz dużo czasu i wysiłku. Pomimo tej zalety zawsze warto, jeśli chcesz ją kupić, sprawdź, czy maszyna jest właściwa i czy działa bezbłędnie.
  • Poprawa wydajności – obróbka jest jednym z najlepszych sposobów, które mogą pomóc w zwiększeniu wydajności. Maszyny CNC są wyposażone w wewnętrzne czujniki kontroli jakości . Daje to dużą efektywność w zakresie zwiększenia szybkości produkcji metali oraz tworzyw sztucznych i zapewnienia dobre wykorzystanie surowców. Co więcej, obróbka skrawaniem jest uważana za niezwykły sposób zapewnienia wysokich standardów obróbki  wytwarzanych części oraz obniżenia kosztów produkcji.
  • Zwiększenie dokładności – większość metali poddawanych obróbce skrawaniem jest wykorzystywana w przemyśle wytwórczym. Nowoczesne maszyny CNC wykonujące dane elementy zaprogramowane przez programistę mają bardzo wysoką dokładność. Zamontowane w nich czujniki nie pozwalają na popełnienie błędów które mogły by doprowadzić do uszkodzenia obrabianego materiału.

Usługi produkcji CNC

Do tej pory jest całkowicie jasne, że elementy produkowane przez maszyny CNC są znacznie lepsze od ich ręcznych odpowiedników. Co ważniejsze, oferują one pakiet dodatkowych korzyści, które mogą zapewnić firmom przewagę, która pomaga im wykorzystać takie wyróżniki, jak wysoka jakość, zero wad, niski wpływ na środowisko itp., aby pozostać na czele.

Nasza specjalizacja: