OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Obróbka skrawaniem aluminium zalety i wady

Podążając za prośbami i sugestiami naszych klientów, dysponujemy niezbędną infrastrukturą, aby móc zaoferować obróbkę aluminium wszystkim naszym stałym jak i nowym klientom.. Oferujemy wysokiej jakości i precyzyjną obróbkę skrawaniem w bardzo konkurencyjnych cenach.

Nasz zespół jest wysoko wykwalifikowany i wykorzystuje najnowocześniejszą technologię, aby zapewnić wysoką jakość każdego elementu. Oferujemy szeroką obróbkę aluminium, od frezowania, toczenia, wiercenia po anodowanie, dzięki czemu możesz wybrać ten sposób obróbki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Na czym polega obróbka CNC aluminium

Obróbka komputerowego sterowania numerycznego (CNC) jest techniką produkcji subtraktywnej (SM). Wykorzystuje zautomatyzowane maszyny i narzędzia tnące do usuwania materiału z obrabianego przedmiotu. W ten sposób sterowane komputerowo centra kształtują wstępnie przygotowane komponenty, tworząc zamierzony projekt. Maszyny CNC przesuwają narzędzia skrawające lub obrabiane przedmioty wzdłuż osi zgodnie z modelami 3D projektowania wspomaganego komputerowo (CAD). Przed obróbką pliki CAD są wstępnie programowane przy użyciu kodu G. Dzięki temu uzyskane pliki można wykorzystać do dyktowania ruchów oprzyrządowania centrów CNC.

Rodzaje obróbki skrawaniem aluminium

  • Toczenie CNC – polega na umieszczeniu materiału w wrzecionie i wprowadzenie je w ruch, podczas gdy jednopunktowe narzędzie tnące jest nieruchome wzdłuż własnej osi.
  • Frezowanie CNC – operacja te polega na obrocie wielopunktowego cięcia wzdłuż jego osi, podczas gdy obrabiany przedmiot pozostaje nieruchomy. Gdy narzędzia poruszają po powierzchni obrabianego przedmiotu, powoli usuwają nadmiar materiału, aby uzyskać pożądany kształt i rozmiar.
  • Wiercenie CNC – wiercenie to proces obróbki, który wykorzystuje obracające się narzędzie tnące do produkcji okrągłych otworów w nieruchomym przedmiocie. Otwory są zazwyczaj wykonywane w celu umieszczenia w nich śrub lub wkrętów montażowych.

Wady i zalety aluminium podczas obróbki skrawaniem

Oto niektóre z zalet aluminium do obróbki skrawaniem:

  • Dobra skrawalność : aluminium jest łatwiejsze w obróbce niż wiele innych metali. Łatwo się odpryskuje, co ułatwia operatorom maszyn CNC szybkie i dokładne tworzenie skomplikowanych części.
  • Wysoka odporność na korozję : aluminium tworzy cienką, twardą warstwę tlenku (tlenku glinu) pod wpływem powietrza lub innych środków utleniających. Tlenek ten sprawia, że ​​aluminium jest odporne na korozję i zapobiega uszkodzeniom chemicznym.
  • Wysoki stosunek wytrzymałości do masy : ze względu na wysoką wytrzymałość aluminium jest niezwykle lekkie. Dzięki temu części aluminiowe mogą być grubsze i mocniejsze, a jednocześnie zmniejszać wagę w zastosowaniach wymagających lekkich materiałów.
  • Możliwość recyklingu: aluminium ma duże możliwości recyklingu, dzięki czemu idealnie nadaje się dla firm, które chcą ograniczyć marnotrawstwo materiału związane z obróbką CNC.
  • Niestandardowe wykończenie: aluminium oferuje szeroką gamę opcji wykańczania powierzchni, w tym anodowanie i malowanie, aby nadać częściom idealny, niestandardowy wygląd

Podobnie jak wiele innych materiałów konstrukcyjnych, aluminium ma swoje wady:

  • Trudność obróbki: aluminium może być trudne w obróbce ze względu na stosunkowo niską temperaturę topnienia, a jego powłoka tlenkowa może czasami uszkodzić oprzyrządowanie.
  • Koszt: koszty energii związane z obróbką części aluminiowych są dość wysokie, co czyni je droższym

Stopy aluminium do obróbki skrawaniem

Aluminium jest elementem układu okresowego, który zwykle jest stopiony w większości przypadków. W zależności od materiałów dodawanych do metalu będziemy mieli klasyfikację różnych gatunków aluminium. Są one powszechnie znane jako serie, a najbardziej widoczne to:

Aluminium serii 5000

Seria 5000 aluminium jest pokryta magnezem. Jest spawalny i ma doskonałą reakcję na ciepło i korozję. Jego twardość jest wysoka i bardzo dobrze reaguje na obróbkę powierzchni. Jeśli chodzi o obróbkę części aluminiowych, ta seria ma bardzo dobrą reakcję, a wykończenia są doskonałe.

Aluminium serii 6000

Ta gama aluminium jest głównie stopowana z krzemem i manganem. Są spawalne i jeśli chodzi o obróbkę skrawaniem, jest to jeden z najlepszych, zwłaszcza gdy krzem jest minimalny. Można go już kupić z obróbką cieplną, która nadaje mu większą twardość, a tym samym lepszą mechanizację i lepsze wykończenie powierzchni.

Aluminium serii 7000

Ta gama aluminium jest głównie stopowana z krzemem i manganem. Są spawalne i jeśli chodzi o obróbkę skrawaniem, jest to jeden z najlepszych, zwłaszcza gdy krzem jest minimalny. Można go już kupić z obróbką cieplną, która nadaje mu większą twardość, a tym samym lepszą mechanizację i lepsze wykończenie powierzchni.

Nasze specjalistyczne usługi obejmują toczenie, frezowanie, szlifowanie, wiercenie. Zaopatrujemy między innymi branże takie jak farmaceutyczna, motoryzacyjna, lotnicza, komponenty do maszyn w różnych gałęziach przemysłu w precyzyjnie zaprojektowane części. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami już dziś.