OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

 Obróbka skrawaniem – procesy toczenia i frezowania

Obecnie coraz większą popularność zyskują różne procesy nowoczesnej obróbki CNC. Toczenie i frezowanie CNC to dwa najczęściej wykorzystywane procesy, które znajdują wiele zastosowań w różnych miejscach przemysłu. Usługi te są z pewnością precyzyjne, szybkie i mniej wymagające pod względem ludzkiego wysiłku. 

Nowoczesna obróbka CNC na przestrzeni lat zyskuje ogromne znaczenie, głównie ze względu na swoje uaktualnienia i łatwe dostosowywanie się do najnowszych trendów technologicznych na rynku. 

usługi obróbki skrawaniem

Obróbka CNC – co to jest i dlaczego jest popularna ?

Obróbka CNC to nowoczesna technika obróbki, która jest uważana za doskonały zamiennik tradycyjnych procesów. 

Tradycyjna operacja tokarska jest czasochłonna, wymaga dbałości o szczegóły w celu uzyskania dokładnych wymiarów i niesie za sobą duże ryzyko błędów ludzkich, rozbieżności i braku precyzji. 

Proces obróbki CNC wymaga mniejszej pracy ludzkiej oraz obszernych obliczeń i zaprogramowanej inteligencji. W tym procesie komputerowy kod numeryczny jest tworzony przez programistów CNC przy pomocy ekspertów funkcjonalnych i ustawiany do uruchomienia w systemie operacyjnym maszyny CNC. Kod jest pisany w oparciu o różne cechy, które mają być obrabiane w danym przedmiocie. Oznacza to, że funkcja i jej wymiary są kodowane i uruchamiane w systemie CNC w celu uzyskania pożądanego obiektu.

Obróbka CNC jest genialnym, nowoczesnym rozwiązaniem, które oferuje niezliczone korzyści, m.in. masową produkcję perfekcyjnie wykończonych części CNC w krótkim czasie z zachowaniem tolerancji rozmiarów. 

Toczenie CNC – co to jest i na czym polega?

Toczenie CNC to proces obróbki podobny do procesu toczenia na tokarce. Jedyna różnica polega na tym, że proces toczenia CNC nie wymaga stałej pomocy operatora. Operator może ustawić oprogramowanie, a następnie całkowicie polegać na maszynie CNC. 

W procesie toczenia CNC obrabiany przedmiot jest montowany na uchwycie obrotowym, w którym jednopunktowe narzędzie tnące jest zamocowane na uchwycie narzędziowym. Ruch oprawek narzędziowych jest dwuosiowy w osiach X i Y. Oznacza to, że narzędzie jest ograniczone do ruchów poziomych i pionowych. Uchwyt jest obrotowy, co oznacza, że obrabiany przedmiot się obraca. Toczenie CNC odbywa się za pomocą jednopunktowego narzędzia skrawającego, podobnego do używanego przy toczeniu tokarskim. Nachylenie narzędzia i droga robocza są opisane w kodzie CNC.

Twierdzi się, że proces toczenia CNC jest trzykrotnie szybszy niż tradycyjny proces toczenia. Nazywa się to w szczególności precyzyjnym procesem obróbki ze względu na dokładność wymiarów. Wykorzystywany jest np. do wytwarzania produktów, takich jak przewody śrubowe, cylindry, tłoki, osie młynów i tak dalej.

Frezowanie CNC – co to jest i na czym polega?

Frezowanie CNC to proces usuwania materiału wykorzystująca narzędzia obrotowe. Przedmiot obrabiany w tym procesie jest nieruchomy. Narzędzia mogą poruszać się wzdłuż osi X, Y i Z, co czyni go jeszcze lepszym. 

Proces frezowania CNC jest często używany do tworzenia złożonych kształtów o skomplikowanych wymaganiach dotyczących szczegółów i precyzji. Dzięki trójosiowemu ruchowi narzędzia frezującego, proces ten może być efektywnie wykorzystany do wykonywania prototypów. W przeciwieństwie do tradycyjnego procesu frezowania, zmechanizowany proces obróbki jest na najwyższym poziomie. Złożone funkcje można z łatwością tworzyć w procesie frezowania CNC. Nie wymaga pełnoetatowej pomocy operatora, a zgodnie z zapisami proces ten zajmuje jedną trzecią czasu w porównaniu do tradycyjnego frezowania, co daje bardzo dobry wynik.

Toczenie CNC a frezowanie CNC. Czym różni się toczenie od frezowania ?

Pomimo faktu, iż oba procesy, tj. toczenia i frezowania CNC są całkowicie różne od siebie, można dopatrywać się w nich również mylących podobieństw. 

Poniżej pragniemy przedstawić kilka głównych cech różniących oba procesy:

  • Toczenie CNC wykorzystuje jednopunktowe narzędzie tnące, podczas gdy frezowanie CNC ma obrotowe narzędzie tnące.
  • Kierunek posuwu narzędzia w toczeniu CNC jest ograniczony do osi X i Y, natomiast we frezowaniu CNC narzędzie ma posuw w trzech kierunkach: X, Y, Z.
  • Toczenie CNC jest często używane do tworzenia prostych przedmiotów cylindrycznych lub stożkowych, natomiast frezowanie CNC nie ma ograniczeń dotyczących kształtu i wymiarów i może być stosowane do skomplikowanych części.
  • Toczenie CNC służy do cięcia głównie prętów okrągłych, a frezowanie CNC wykorzystuje prostokąt, kwadrat i płytę do konfiguracji przedmiotu obrabianego.

Jeśli jednak po przeczytaniu tego wpisu nadal mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości lub pytania odnośnie tych dwóch omawianych przez nas procesów obróbki CNC, zapraszamy do kontaktu z naszą wykwalifikowaną kadrą, która pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości i znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla Państwa zastosowania.