OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Obróbka skrawaniem aluminium

Aluminium jest jednym z najczęściej obrabianych materiałów dostępnych obecnie. Materiał jest stopem lekkim, wytrzymałym, odpornym na korozję i doskonale nadaje się do obróbki CNC. Ze względu na swoje doskonałe właściwości znalazł zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu: samochodowej, spożywczej, transportowej, elektrycznej, lotnictwie itd. Obróbka CNC może być wykonana z dowolnego materiału, który jest wystarczająco sztywny do obróbki od plastiku po metal i włókno szklane, ale aluminium jest popularnym produktem. Mówiąc ogólnie, aluminium jest mocnym, niemagnetycznym, ekonomicznym materiałem.

usługi obróbki skrawaniem

Zalety aluminium przy obróbce CNC

  • Obrabialność-ze względu na swoją elastyczność łatwo poddaje się obróbce skrawaniem. Prowadzi to do większej dokładności, ponieważ umożliwia maszynom CNC osiągnięcie wyższych tolerancji.
  • Stosunek wytrzymałości do masy -aluminium jest stosunkowo lekkim, a zarazem bardzo wytrzymałym materiałem. Ze względu na swoje walory stało się bardzo popularne produktem w różnych  gałęziach przemysłu.
  • Odporność na korozję – aluminium znalazło zastosowanie również w budownictwie. Jest bardzo odporne na zjawiska atmosferyczne. Ponieważ w wyniku tych zmian na materiale zaczyna szybko tworzyć się cienka warstwa tlenku co sprawia, że jest bardziej odporne na korozje.
  • Recykling – aluminium możne być wielokrotnie przetwarzane. Z bezużytecznych produktów między innymi: puszek po napojach, starych okien, przewodów, drzwi samochodowych, opakowania aluminiowe itd. powstają nowe rzeczy. Czyni to aluminium materiałem bardziej przyjaznym środowisku.
  • Wykończenia niestandardowe – aluminium znalazło także zastosowanie w branży meblarskiej jak i u wielu projektantów wnętrz. Elementy wykonane z tego typu materiału doskonale nadają się do malowania , aby nadać pomieszczeniom dizajnerski wygląd.

Rodzaje obróbki aluminium CNC

  • Toczenie CNC – polega na umieszczeniu materiału w wrzecionie i wprowadzenie je w ruch, podczas gdy jednopunktowe narzędzie tnące jest nieruchome wzdłuż własnej osi.
  • Frezowanie CNC -operacja te polega na obrocie wielopunktowego cięcia wzdłuż jego osi, podczas gdy obrabiany przedmiot pozostaje nieruchomy. Gdy narzędzia poruszają po powierzchni obrabianego przedmiotu, powoli usuwają nadmiar materiału, aby uzyskać pożądany kształt i rozmiar.
  • Wiercenie CNC – Wiercenie to proces obróbki, który wykorzystuje obracające się narzędzie tnące do produkcji okrągłych otworów w nieruchomym przedmiocie. Otwory są zazwyczaj wykonywane w celu umieszczenia w nich śrub lub wkrętów montażowych.

Odpowiedni dobór narzędzi przy obróbce aluminium CNC

Pod czas obrabianiu aluminium bardzo ważmy elementem jest odpowiedni dobór narzędzi. W tym celu wykorzystuje się narzędzia z końcówkami ze stali szybkotnącej HHS, węglików spiekanych, stali nierdzewnej. Jednak żeby jeszcze bardziej przyspieszyć obróbkę aluminium można zastosować narzędzia z końcówkami PCD ( diamentowymi ). Niezależnie których narzędzi użyje operator, musi zwrócić uwagę żeby były bardzo ostre.

Możliwość uszkodzenia maszyny i narzędzi podczas obróbki metodą CNC

Jak już pisaliśmy aluminium jest lekkim, a zarazem miękkim materiałem doskonale nadającym się do obróbki skrawaniem. Człowiek który uczestniczy w procesie obróbki musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Przed przystąpieniem do uruchomieniem maszyny CNC powinien sprawdzić czy narzędzia są w odpowiednim stanie. Kontrolować czy zebrany naddatek aluminium ( warkocze, wióry ) są odpowiednio odprowadzane. W przypadku tego typu zaniedbań może dojść do poważnych uszkodzeń maszyny, narzędzi oraz zniszczenia materiału.

Aluminium możemy obrabiać na wszelki sposoby używając do tego centrum obróbczego CNC. Maszyny tego typu dały wiele nowych możliwości, można na nich wykonywać wiele czynności co znacznie usprawniło produkcję. Aluminium jest w wykorzystywane w różnych branżach przemysłu. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywane jest do powstawania prototypów jak i seryjnych produkcji.