OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Usługi prasą krawędziową

W branży produkcyjnej znajdują się fascynujące urządzenia. Dzięki nowoczesnym technologiom, sprzęt ten staje się coraz bardziej wydajny i wygodny, zapewniając wysoką jakość pracy, przy jednoczesnym obniżeniu ogólnych kosztów. Metale muszą przejść przez różne procesy: odlewanie, cięcie, kształtowanie, spawanie, wiercenie, toczenie, frezowanie idt. żeby uzyskać odpowiedni kształt i wymiar danego elementu.

prasa krawędziowa

Wykonywanie elementów prasą krawędziową CNC

Mówiąc najprościej, prasa krawędziowa CNC to narzędzie, które pomaga zginać metal i inne materiały pod określonymi kątami, aby pomóc w uzyskaniu pożądanych kształtów i produktów. Jest zasilany przez zewnętrzny system zasilania, który wytwarza ciśnienie pomagające w gięciu metali. Proces składania odbywa się na zimno. Nie jest konieczne stosowanie źródła ciepła, aby osłabić materiał i móc go później ukształtować. Odkształcenie arkusza ( elementu ) uzyskuje się za pomocą dwóch podstawowych części: stempla i matrycy. Stosowany graficzny sterownik CNC jest znacznie łatwiejsze w użyciu do prototypów i małych serii. Automatycznie obliczają odliczenia zgięcia, długości półfabrykatów, pozycję podejścia tłoka, głębokość gięcia, sekwencję zgięcia i wiele więcej. Robią to wszystko przy minimalnym udziale operatora, dzięki czemu konfiguracja i obsługa maszyny sterowanej CNC jest znacznie łatwiejsza, szybsza, a ostatecznie tańsza w użyciu.

działanie prasy krawędziowej cnc

Zalety pras krawędziowych

  • Większa elastyczność – w przeciwieństwie do innych maszyn, maszyny te są używane do gięcia niewielkiej części do znacznych ilości metali. Nadaje się do każdego rozmiaru do blach
  • Zmniejszenie strat materiałowych –  przeciwieństwie do innych urządzeń, które wykorzystują wiele materiałów do tworzenia pożądanych produktów, maszyna może zwiększyć precyzję i dokładność na najwyższym poziomie. Dodatkowo oznacza to mniej strat materiałów.
  • Niski koszt – koszt matryc stosowanych w maszynie jest niski, a żywotność jest bardzo długa.
  • Formowanie prototypów – jedną z najbardziej podstawowych zalet tej maszyny jest łatwość konfiguracji i oprzyrządowania. Przełączanie się między aplikacjami jest dzięki temu proste, a także upraszcza proces prototypowania pościeli i kształtowania aplikacji.

Zastosowanie prasy krawędziowej CNC

Prasy krawędziowe są powszechnymi obrabiarkami w każdej branży, która wymaga składania lub gięcia blach lub taśm. Oto kilka typowych przykładów:

  • Elektryczne – obudowy
  • Obrabiarki – obudowy i drzwi maszyn, zbiorniki płynu chłodzącego, smarowania lub hydrauliczne
  • Budownictwo i konstrukcje – szafy, przewody, kratki
  • Motoryzacja i kosmonautyka – produkcja dużych płyt
elementy gięte

Produkcja na prasie krawędziowej

Obecnie prasy krawędziowe wyposażone są w nowoczesne systemy sterowania numerycznego, które umożliwiają wysoką dokładność i powtarzalność wykonywanych zagięć, co pozwala zarówno na produkcję wielkoskalową, jak i jednostkową. Podczas korzystania z tych maszyn gięcie jest szybkie i nie wymaga dużego wysiłku. Oprócz dokładności działania prasy krawędziowe charakteryzują się bardzo dużą siłą nacisku (do kilkuset ton). Połączenie wysokich parametrów mechanicznych przy użyciu nowoczesnej technologii daje doskonałe efekty na każdym etapie produkcji, począwszy od programowania, a skończywszy na procesie gięcia. Bardzo ważnym elementem każdej prasy krawędziowej jest odpowiednio dobrany układ sterowania, tak aby maszyna mogła pracować automatycznie, bez konieczności stałego nadzoru nad realizowanymi procesami.

Krawędziark CNC jest bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o precyzyjne gięcie metali do blach i płyt pod precyzyjnymi kątami i długościami. Pomaga dostarczać specjalistyczne części do różnych branż, takich jak motoryzacja, lotnictwo, rolnictwo, energetyka, transport, wojsko i inne.

Zapraszamy również