OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

USŁUGI FREZOWANIA DUŻYCH CZĘŚCI

Frezowanie CNC jest jedną z najpopularniejszych opcji wytwarzania prototypów i części wymagających skrawania. Na początku maszyny produkowały elementy niewielkich gabarytów. Doprowadziły do zwiększenia wydajność jak i dokładności , powtarzalności danych detali. Rynek stawiał poprzeczkę coraz wyżej. Zastanawiano się jeśli można używać frezarki CNC do produkcji  małych elementów  to czemu nie można obrabiać dużych gabarytów. Dążąc do celu powstały obrabiarki dużych gabarytów co umożliwiło produkcję tego typu elementów z bardzo wysoką tolerancją wymiarową.

usługi obróbki skrawaniem

 Przygotowanie frezarki CNC do obróbki dużych elementów

Frezowanie dużych gabarytów wymaga dużego doświadczenia. Proces obróbki trzeba dokładnie zaplanować. Aby proces osiągnął sukces potrzebny jest wykfalifikowany zespół. W skład ludzi zajmującym się danym projektem w chodzą: konstruktorzy, technolodzy, programiści, operatorzy. Cała załoga tworząca dany projekt musi brać pod uwagę wiele współczynników np. odpowiedni dobór materiału jak również dobór głowicy obrabiającej tak żeby nie doszło do kolizji narzędzi.  Frezarki CNC mogą obracać narzędzia wzdłuż wielu osi, aby mechanicznie usuwać materiał z różnych płaszczyzn obrabianego przedmiotu. 

Warto wspomnieć o niektórych operacjach bez których wykonanie dużych elementów było by niemożliwe:

 • Tworzenie projektu za pomocą oprogramowania ( CAD )
 • Przygotowanie i pozycjonowanie oprzyrządowania i przedmiotu obrabianego
 • Transport dużych ciężkich gabarytów różnego rodzaju materiałów
 • Stała kontrola pod względem technologicznym

Technolodzy w tego typu projektach powinni dopasować materiał do produktu końcowego.  Mosiądz, aluminium, stal nierdzewna i wytrzymałe stopy wysokotemperaturowe są idealnymi metalami do tego procesu, podobnie jak kilka opcji plastikowych.

  Korzyści z frezowania CNC dużych gabarytów

 • Frezowanie z dużą prędkością – umożliwia szybką i bardziej wydajną produkcję. Maszyny mogą działać szybko co ma znaczny wpływ na wytrzymałość narzędzi i skrócenie czasu obróbki.
 • Precyzja – frezarki CNC działają przy minimalnej ingerencji operatora, omijając możliwość błędu w procesie produkcyjnym. Maszyny tego typu opierają się na oprogramowaniu CAD zapewniając  zapewniając w ten sposób stałą i powtarzalną precyzję bez wad.
 • Stabilność wymiarowa – podczas odbywania się procesu obróbki możliwe jest utrzymanie bardzo wysokiej tolerancji wymiarowe. Ingerencja pracownika jest niemożliwa, ponieważ urządzenie zostało zaprogramowane do wykonywania danych zadań.
 • Bezpieczeństwo – frezarki CNC wyposażone są w różnego rodzaju zabezpieczenia. Pod czas wykonywania danej operacji operator nie ma możliwości wejścia w obszar obrabiany , ponieważ maszyna samoistnie się zatrzyma co znacznie zwiększa bezpieczeństwo.
 • Opłacalność – używając frezarki typu CNC jest możliwe znaczne obniżenie kosztów produkcji, przy zachowaniu obowiązujących tolerancji wymiarowych. Natomiast frezowanie z dużą prędkością znacznie skraca czas obróbki. Wykonywany element postanie w krótszym czasie co pozytywnie wpływa na skrócenie czasu realizacji zamówienia.

Duże części do obróbki CNC oferują producentom wiele korzyści. Niektóre z najczęstszych zastosowań obejmują :

 • Elementy maszyn przemysłowych
 • Części samochodowe
 • Komponenty lotnicze
 • Elementy dla statków (stoczni)
 • Przemysłu wojskowego
 • Górnictwie
 • Do produkcji kadłubów łodzi

Wielkogabarytowe elementy obrabiane skrawaniem nie są domeną każdego rodzaju przemysłu, ale jednocześnie jest wiele branż, w których są i będą obecne. Można zwrócić uwagę że nie każda firma posiada odpowiedni park maszynowy. Wybierając firmę zajmującą się frezowaniem CNC dużych gabarytów należy zwrócić uwagę czy załoga została odpowiednio przeszkolona w tak dużych przedsięwzięciach. Operator musi mieć posiadać odpowiednią wiedzę a także doświadczenie w obróbce tego typu elementu. Brak jakiego doświadczenia może spowodować ogromne straty materiału.