OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Praktyczny poradnik wyboru materiału do obróbki CNC

Podczas upływu lat również przemysł w obróbce metali i tworzyw  przeszedł  gruntowne zmiany. Maszyny , które mogły wykonywać tylko jedną operacje podczas wykonywania danego detalu zastąpiono nową technologią. Na rynku zaczęły pojawiać się coraz nowsze maszyny typu CNC. Otóż jest to skrót od angielskiego terminu Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Był to przełom w produkcji. Teraz jedna maszyna mogła wykonywać wiele operacji z bardzo dużą dokładnością , powtarzalnością oraz prędkością co umożliwiło znaczne obniżenie kosztów produkcji. Na tego typu maszynach mamy możliwość poddać obróbce różnego rodzaju materiały np. :

 • Poliamidy
 • Tworzywa termoplastyczne
 • Teflon PTFE
 • Drewno
 • Aluminium
 • Stal
 • mosiądz

Wszystko wskazuje na to , że maszyny CNC są najbardziej wydajnymi maszynami i cieszą się ogromną popularnością !

usługi obróbki skrawaniem

    Odpowiedni dobór materiału w procesie obróbki CNC:

Bardzo ważnym elementem obróbki CNC jest odpowiednim dobór materiału. Maszyny CNC są używane do produkcji szerokiej gamy produktów w różnych branżach, takich jak mechaniczna, budowlana, samochodowa, lotnicza. Bardzo ważnym aspektem jest odpowiednie  dobranie materiału do wykonania danego detalu. Na przykład  przemysł lotniczy wymaga lekkiego ale mocnego materiały natomiast przemysł budowlany szuka stopów odpornych  ( mosiądz , stal węglowa ) na wszelkiego rodzaje zjawiska atmosferyczne.

    Narażanie elementów na działania atmosferyczne:

Materiał należy dobrać zgodnie z jego przeznaczeniem. Czasami obrabiane elementy mogą być narażone na działania atmosferyczne:

 • wysoką lub niską temperaturę otoczenia
 • opady atmosferyczne ( deszcz , śnieg )
 • wiatr
 • promieniowanie słoneczne

 Dlatego te warunki należy wziąć pod uwagę przy doborze materiału. Na przykład elementy znajdujące się na zewnątrz są bardziej narażone na korozję. W takich przypadkach odpowiednią opcją mogą być różne gatunki stali lub tworzywa sztucznego.

    Obciążenia i naprężenia podczas obróbki CNC:

Podczas obróbki maszynami CNC materiał narażony jest na wysokie temperatury. Dlatego tak warze jest wzięcie po uwagę odpowiedniego materiału , który wytrzyma wszelkiego rodzaju obciążenia i naprężenia. Trzeba wziąć pod uwagę następujące czynniki ( rodzaj materiału i jego stan , kształt i wymiar elementu )  Aby nie dochodziło do tego typu sytuacji zaczęto stosować  ciecz chłodząco-smarujący co znacznie obniża temperaturę obrabianego materiału i nie doprowadza do tego typu sytuacji.

    Utrzymanie tolerancji wymiarowej:

Przez cały czas dążono do osiągnięcia jak największej precyzji jak i tolerancji. Udało się to dzięki nowej technologii CNC . Podczas której konstruktor jak i programista dobierają odpowiedni materiał jak i narzędzia dzięki którem powstają detale o bardzo precyzyjnych wymiarach i tolerancjach. Dlatego do pracy na maszynach CNC należy dobrać materiał o dużej skrawalności i mniejszym współczynniku odkształcenia.

Branża w obróbce metali (kolorowych , szlachetnych jak i stali ) cały czas się rozwija. Warto wspomnieć , że jakość produktu jest zależy również od w doborze odpowiednich maszyn CNC. Żeby uzyskać odpowiedni rezultat nie wystarczą tylko same maszyny . Potrzebna jest również grupa ekspertów , która opracuje odpowiednią technologię obrabianego materiału.