OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Obróbka skrawaniem dużych elementów

Wraz z upływem lat po rewolucji przemysłowej zaczęto budować różne maszyny i urządzenia, które wspierałyby cały rodzący się aparat przemysłowy. Potrzebne były duże komponenty i ogromne elementy, które można było wykorzystać do montażu maszyn pomocniczych. W tym celu sektorem, który mógł zaoferować najbardziej odpowiednie rozwiązania, była nic innego jak obróbka metali i obróbka skrawaniem, które wraz z dużą obróbką skrawaniem mogły dostarczyć wszystkie części, których wymagała reszta firm i rynek. Od tego momentu obróbka dużych elementów rozpoczyna wyścig wyzwań, który jest obecnie nadal utrzymywany i stale ewoluuje. Wraz z tym upływem narodziły się nowe sektory wymagające maszyn o dużej objętości, a dla tej technologii i postępu wykazały swoje korzyści i wkład w sektory przemysłowe.

duża obrabiarka

Na czy polega obróbka skrawaniem – toczenie i frezowanie

Obróbka skrawaniem jest procesem obrabiania metali poprzez toczenie, frezowanie, wiercenie i gwintowanie przy pomocy narzędzi CNC o ustalonej geometrii i liczbie ostrzy polegającym na usuwaniu określonych warstw naddatku zamieniając go na wióry (tzw. obróbka wiórowa).

Temperatura – jest ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy obróbce dużych części. Ogólnie rzecz biorąc, obróbka CNC generuje ciepło. Na przykład jednym ze sposobów, w jaki może generować ciepło, jest tarcie. Gdy temperatura się zmienia, prowadzi to do zmiany wymiarów obrabianego przedmiotu.

Naprężenia i zniekształcenia – pracując na dużych częściach przy użyciu dużej obróbki CNC, istnieje duża szansa na wprowadzenie naprężeń do procesu, może to doprowadzić do zniekształceń przedmiotu obrabianego.

Strefa pracy – Maszyny stosowane w obróbce dużych części muszą mieć większą strefę roboczą i większy zasięg.

Zaawansowane wyposażenie – sprzęt używany do dużych części musi mieć większą przestrzeń roboczą i zasięg oraz musi być bardziej zaawansowany niż tradycyjne maszyny. Jedną z technologii, która umożliwia obróbkę dużych części, są maszyny 5-osiowe, takie jak 5-osiowe wytaczarki ABS. Tradycyjne maszyny wymagają wielu ustawień do obracania orientacji części w celu wykonania niezbędnych etapów obróbki

Obróbka CNC wielogabarytowa

Duże wymiary (sięgające kilku, a nawet kilkunastu metrów) obrabianych elementów sprawiają, że proces ten jest dość specyficzny. Wiąże się też z licznymi dodatkowymi wyzwaniami, które nie występują na taką skalę przy tradycyjnych procesach obróbczych. Bardzo często elementy wielkoformatowe produkowane są w małych partiach bądź jako pojedyncze sztuki. Trudnością jest m.in. uzyskanie odpowiedniego poziomu precyzji i jakości. Tu w grę wchodzą ograniczenia technologiczne w procesie produkcyjnym.

Duże rozmiary przekładają się bowiem na dużą wagę przedmiotu obróbki. Mogą z tego wynikać problemy z dostarczeniem i odbiorem danego elementu, a także jego montażem na stole roboczym. Do tego mogą dojść problemy związane ze skomplikowanym kształtem. Duże siły nacisku wymagają solidnego mocowania, żeby dany element był jak najbardziej stabilny w całym procesie. Determinuje to dokładność całego procesu.

zmagania

Zastosowanie w przemyśle dużych elementów CNC

Maszyny do obróbki elementów  wielkogabarytowych znakomicie spisują się podczas produkcji np. wirników, kadłubów łodzi, czy korpusów maszyn oraz innych dużych komponentów idt. Patrząc z tej perspektywy, obróbka CNC będzie odpowiedzią na potrzeby takich sektorów przemysłu jak przemysł lotniczy, stoczniowy, maszynowy i obronny.

duży element

Więcej na temat naszej oferty znajdziecie na naszej stronie internetowej

Zapraszamy do współpracy, w przypadku pytań jesteśmy do państwa dyspozycji.

Oferujemy frezowanie metali oraz toczenie metali