Przemysł medyczny jest branżą, która wymaga wysokiego poziomu precyzji i wiedzy specjalistycznej w projektowaniu sprzętu. Jest on używany do leczenia wielu chorób, do poprawy jakości życia ludzkiego, dlatego tak ważne jest, aby był wykonany z najlepszej jakości materiałów. Sprzęt medyczny zawiera części, które można stworzyć przy użyciu różnych technik tradycyjnych i automatycznych.
Obróbka skrawaniem CNC to jedna z najpopularniejszych technik nowoczesnej obróbki zautomatyzowanej, wykorzystywana do tworzenia części urządzeń dla branży medycznej.
Poniżej chcemy przybliżyć Państwu korzyści wynikające z zastosowania obróbki CNC dla branży medycznej.
Co to jest obróbka CNC?
Obróbka komputerowa CNC to proces, w którym zaprogramowane oprogramowanie komputerowe dyktuje ruch narzędzi i maszyn. Proces ten umożliwia równoczesne sterowanie wieloma maszynami od frezarek, szlifierek, tokarek, frezarek, po rutery CNC. Dzięki technologii CNC stało się możliwe wykonywanie wielu czynności przy użyciu jednej maszyny.
Proces CNC jest przeciwieństwem sterowania ręcznego, w którym operator podczas produkcji danego elementu musi ingerować poleceniami narzędzi za pomocą dźwigni, przycisków i kół. Dlatego współczesne maszyny CNC są w pełni zautomatyzowane, co eliminuje konieczność bezpośredniego sterowania maszyną przez człowieka. Pozwala to na znaczne przyspieszenie pracy oraz minimalizacje ilości błędów.
Korzyści z obróbki CNC w branży medycznej
Poniżej przedstawiamy zalety, które pomogą zrozumieć znaczenie obróbki CNC w branży medycznej:
- Zautomatyzowanie procesów obróbki – większość procesów obróbki CNC, takich jak frezowanie i toczenie CNC, wykrawanie metali, składanie blach itp., jest w pełni zautomatyzowana. Procesy te są kontrolowane przez komputery i oprogramowanie, co minimalizuje zakres błędów i zapewnia wysoki poziom precyzji,
- Brak ograniczeń głośności pracy – maszyny CNC wykorzystują komputerowo wspomagane projektowanie do programowania, które pomaga w kierowaniu maszyn do pracy. Plik CAD może wygenerować program cięcia, którego można następnie użyć do tworzenia pojedynczych lub wielu części z dużą dokładnością. Obróbka CNC pomaga tworzyć pojedyncze, unikalne części do produktów chirurgicznych, protez i urządzeń medycznych w małych i dużych ilościach.
- Szybka i wieloaspektowa produkcja – przemysł medyczny wykorzystuje sprzęt i urządzenia wyposażone w części o złożonej geometrii. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się 4-osiowa i 5-osiowa obróbka CNC. Jest to zaawansowana metoda pozwalająca w bardzo krótkim czasie zrealizować dowolny projekt geometryczny. W branży medycznej często zdarzają się nagłe przypadki, które są trudne do przewidzenia, ale przy pomocy obróbki CNC części wysokiej jakości mogą być dostarczone w krótkim czasie.
- Obróbka CNC nie wymaga dodatkowej konfiguracji – zakończenie wielu procesów produkcyjnych może zająć tygodnie. Jeśli jednak próbujesz zbudować unikalne części w krótkim czasie, obróbka CNC jest najlepszym wyborem, ponieważ nie wymaga dodatkowej konfiguracji.
- Wąskie tolerancje – większość części sprzętu medycznego wymaga wąskich tolerancji, które można łatwo osiągnąć za pomocą maszyn CNC. Maszyny CNC tworzą wykończenia powierzchni, które nie wymagają wtórnego wykańczania, a zautomatyzowana obróbka zmniejsza ryzyko odchyleń od pierwotnego projektu.
- Możliwość pracy z różnymi materiałami konstrukcyjnymi – standardowe maszyny CNC mogą pracować na materiałach takich jak stal nierdzewna, stal miękka, aluminium, tytan itp., które są wykorzystywane do tworzenia różnych części medycznych. Maszyny CNC pracują precyzyjnie, dokładnie, tym samym zapewniając gładkie wykończenie.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytanie odnośnie obróbki CNC dla branży medycznej zachęcamy do kontaktu z naszymi profesjonalistami, którzy chętnie udzielą wszystkich odpowiedzi.