OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Na czym polega frezowanie metalu

Frezowanie to proces, w którym narzędzie frezujące odcina materiał ruchem obrotowym. Podobnie jak w przypadku wiercenia, jest to możliwe dzięki szerokiej gamie różnych narzędzi o różnych średnicach i twardościach. Ponieważ młyn się porusza, prędkość obrotowa musi być wysoka, aby uzyskać czyste wykończenie frezowanego elementu. Celem jest znalezienie dobrego optimum między prędkością ruchu, prędkością obrotową i wymaganą jakością.

Profesjonalne frezowania metalu

Proces frezowania metalu – krok po kroku

Proces frezowania metalu można podzielić na trzy odrębne etapy:

Utworzyć model CAD:

Pierwszym krokiem procesu frezowania CNC jest utworzenie rysunków 3D (lub 2D) żądanej części przy użyciu oprogramowania CAD/CAM, takiego jak Autodesk Inventor, SolidWorks. Te narzędzia do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) lub produkcji wspomaganej komputerowo (CAM) umożliwiają określenie wymiarów i wymagań dotyczących tolerancji.

Konwertuj model CAD na program CNC:

Wyeksportuj swój model CAD do pliku kompatybilnego z CNC za pomocą oprogramowania CAM, o którym wspomnieliśmy wyżej. Narzędzia CAM posiadają funkcjonalności, które pozwalają na konwersję modelu do programu komputerowego. Następnie kod G automatyzuje wszystkie czynności niezbędne do wytworzenia części, na przykład sekwencję cięcia, ścieżkę narzędzia, prędkość obrabiarki, ruch obrabianego przedmiotu, aby wymienić tylko kilka.

Przygotowanie frezarki CNC do wykonania operacji frezowania:

Jest to faza, w której wkładasz obrabiany przedmiot do powierzchni roboczej maszyny CNC, mocujesz narzędzia tnące do wrzeciona maszyny CNC i pobierasz kod G już utworzony w etapie drugim. Po wykonaniu wszystkich tych kroków przejdź do rozpoczęcia programu obróbki. Frezarka wykona wszystkie operacje potrzebne do przekształcenia obrabianego przedmiotu w żądaną część.

Frezowania metalu – odpowiedni dobór narzędzi

Frezarki to maszyny, które wykonują proces obróbki frezowania, wykonując różne rodzaje obróbki. Jest to niezbędna maszyna dla przemysłu zajmująca się produkcją części. Jest to niezbędne narzędzie do wykonywania procesu obróbki części z różnych materiałów, takich jak stal, metal, żelazo itp. Maszyna jest odpowiedzialna za kształtowanie elementu, który ma być wykonany poprzez ruchy cięcia, które usuwają wióry i formują, aż do uzyskania pożądanego kształtu. W przypadku starych frezarek pracownik musiał przesunąć maszynę tak, aby element nabrał kształtów, obecnie frezarki mają sterowanie CNC, w którym ruchy do automatycznego przetwarzania są już określone. Uniwersalne frezy lub wysokowydajne frezy z węglików spiekanych są stosowane w nowoczesnych maszynach CNC. Szczególnie nadają się do produkcji seryjnej. Wysokie prędkości obróbki sprawiają, że są bardzo mocne. Ponadto oferują długą żywotność, a także duże głębokości i szerokości cięcia. W ten sposób wyróżniają się na ogół wysoką rentownością. Wadą frezów pełno węglikowych są ich wyższa cena nabycia. Ponadto nie nadają się do procesów produkcyjnych o niestabilnych warunkach maszynowych.

Frezowanie metalu odpowiedni dobór narzędzi

Jak działa frezowanie metalu

Frez w sposób ciągły usuwa materiał z półfabrykatu w postaci wiórów. W przeciwieństwie do wiertła, które tnie tylko na czubku (głównej krawędzi), wiertło tnie na obwodzie, głównej krawędzi, krawędzi wtórnej i czole. Dzięki temu frez może obrabiać materiały jednocześnie w różnych kierunkach, zwanych również wałami. Podczas ekstrakcji wiórów narzędzia obracają się wokół własnej osi z dużą prędkością i poruszają się w tym samym czasie zgodnie z konturem, który ma być wyprodukowany. Kształt części wynika zatem z szerokości podejścia (ae) i głębokości podejścia (ap).

Jak działa frezowanie metalu

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami z obsługi klienta. Z pewnością uda nam się przygotować ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.