OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Jak zmaksymalizować wydajność procesu obróbki CNC – poradnik

Obróbka CNC to jedna z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych technik obróbki, który na przestrzeni lat znacząco się rozwinął. Obróbka mechaniczna stale się unowocześnia i aktualizuje o możliwości użycia nowych technologii i kolejnych maszyn. Jest to duży postęp technologiczny dla branży.

Dlatego też części obrabiane CNC cieszą się dużą popularnością, są szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnej, ręcznej obróbki na rzecz zmechanizowanych procesów CNC, dzięki czemu cały proces oraz efekt końcowy zyskuje wiele korzyści, przede wszystkim czas, precyzję i jakość wykończenia. Poniżej przedstawimy podstawowe elementy obróbki CNC oraz opowiemy jak w pełni korzystać z jej wielu udogodnień.

jak zmaksymalizować wydajność procesu obróbki cnc poradnik

Proces obróbki CNC a tradycyjny proces obróbki tworzyw – różnice i podobieństwa

Na samym początku należy zaznaczyć, że proces obróbki CNC tworzyw sztucznych daje niesamowite możliwości wykończeniowe. Pozwala uzyskać perfekcyjnie docięte i wykończone części, co jest bardzo trudnym efektem do uzyskania podczas obróbki tradycyjnej.

Dodatkowo na korzyść opcji zmechanizowanej wpływa znacznie większa wydajność pracy, tj. w krótkim czasie pozwala uzyskać duże ilości identycznych elementów. Obróbka CNC bardzo często wykorzystywana jest do masowych produkcji części, które powstają w konkurencyjnie szybkim tempie.

Obróbka CNC pomimo nieco wyższych kosztów, jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna, aniżeli jej tradycyjny odpowiednik. Dzieje się tak, ponieważ podczas procesów CNC powstają znikome ilości odpadów, a więc zakupiony wcześniej materiał jest maksymalnie wykorzystywany, a co za tym idzie zmniejszają się koszty ogólne produkcji.

Czynniki wpływające na wydajność obróbki CNC

Po chwili przemyśleń, postanowiliśmy przedstawić główne czynniki, wpływające na maksymalną wydajność obróbki CNC:

  • Unowocześnianie sprzętu CNC zgodnie z trendami – na rynku wciąż pojawiają się nowe technologie, a istniejące dotychczas zamienniki stają się przestarzałe. Również wydajność maszyn zmniejsza się przy ciągłym użytkowaniu. Niezwykle ważne jest, aby maszyny były stale modernizowane. Naprawdę warto być na bieżąco z obowiązującymi trendami rynkowymi. Pomaga to określić, gdzie i kiedy należy uaktualnić obróbkę. Okresowa konserwacja jest równie ważna, aby zapobiec poważnym problemom.
  • Pełna sprawność obróbki CNC – nieużywanie maszyn przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do awarii lub pogorszenia jakości pracy danego sprzętu. Dlatego też, utrzymywanie sprzętu na bieżąco lub w doskonałej kondycji pomaga zwiększyć ich maksymalny poziom wydajności.
  • Kontrola zużycia energii podczas obróbki CNC – zrozumienie wymagań dotyczących zużycia energii jest konieczne, aby zabezpieczyć działanie maszyny przed uszkodzeniami takimi jak m.in przegrzanie lub zwarcie. Brak takiej wiedzy może doprowadzić do poważnych awarii, przestojów w pracy, a więc dużych start finansowych. Warto pamiętać, że przejście na nowe technologie pomaga zmniejszyć zużycie energii.
  • Zmniejszenie zużycia narzędzi i deformacji termicznych – jest bardzo pomocne dla poprawy precyzyjności i wydajności maszyn CNC. Błąd termiczny maszyny zależy od kilku czynników, takich jak czas obróbki, temperatura otoczenia, prędkość skrawania, posuw i wiele innych.

Optymalizacja operacji i poprawa wydajności obróbki w celu maksymalizacji wydajności wymaga przyjęcia nowoczesnych rozwiązań. Obróbka CNC z zaawansowaniem technicznym poradzi sobie z dużą ilością pracy, eliminując jednocześnie wszelkie możliwe błędy.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszą wykwalifikowaną kadrą, która z pewnością udzieli wszystkich odpowiedzi oraz pomoże w podjęciu odpowiednich decyzji dotyczących Państwa procesów nowoczesnej obróbki.