OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Frezowanie CNC-rodzaje procesów jakie należy znać

Frezowanie jest jednym z procesów w obróbce CNC, ponieważ jest elastyczne. Warsztaty maszynowe mogą wytwarzać nieskończone kształty na powierzchni obrabianego przedmiotu za pomocą jednego narzędzia. Frezowanie może przekształcić kawałek metalu jak i tworzywa sztucznego w gotowy element o dowolnym kształcie.

Na czym polega proces frezowania

Proces frezowania rozpoczyna się, gdy obrabiany przedmiot zostanie włożony do powierzchni roboczej maszyny CNC. Następnie narzędzia frezarskie umieszczane są na wrzecionie maszyny. Kierunek procesu frezowania zależy od wymagań CAD i może być poziomy lub pionowy. Gdy obrabiany przedmiot jest bezpieczny, programowanie jest pobierane, a narzędzie jest dołączane, aby operator mógł aktywować program rozpoczynający proces frezowania. Frezowanie jest wykorzystywane jako proces wykańczania obrabianego przedmiotu.

Rodzaje procesów frezowania

Frezowanie czołowe

Frezowanie czołowe to technika obróbki stosowana do spłaszczania i wygładzania powierzchni obrabianych elementów. Mechanicy używają do tego procesu dwóch rodzajów maszyn, które mogą być centrum obróbczym lub frezarką. Główną różnicą między tym procesem a tradycyjnymi technikami frezowania jest to, że frezarka lub centrum obróbcze jest prostopadłe do obrabianego przedmiotu. Oznacza to, że górna część maszyny frezuje obrabiany przedmiot zamiast strony używanej w innych technikach frezowania.

Frezowanie gładkie

Frezowanie zwykłe ma miejsce, gdy oś frezu jest równoległa do frezowanej powierzchni. Odbywa się to za pomocą przedmiotu obrabianego zamontowanego równolegle do powierzchni stołu frezarki, podczas gdy frez jest montowany na standardowej altance frezarki. Frezy gładkie z połączonymi zębami są używane zamiast frezów gładkich podczas obróbki szerokiej powierzchni.

Frezowanie kątowe

Frezowanie kątowe (lub frezowanie pod kątem) polega na usuwaniu części materiału z obrabianego przedmiotu w celu uformowania pożądanego produktu. Jednak w przeciwieństwie do konwencjonalnego frezowania, frezowanie kątowe tworzy płaskie powierzchnie, które nie są równoległe (lub prostopadłe) do osi narzędzia skrawającego.

Frezowanie gwintów

Frezowanie gwintów jest procesem, który stosuje się w przypadku przedmiotów nieobrotowych. Przerywana obróbka stanowi gwarant odpowiedniego nadzoru wiórów w tworzywach narażających na dużą wielkość odpadów postaci wióra. Dzięki owej metodzie wykorzystujemy mniejsze siły skrawania, a w efekcie możemy przeprowadzać frezowanie gwintu maszynami o dużym wysięgu. Frezowanie gwintów ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę, mianowicie – tworzenie gwintu na powierzchniach odznaczających się cienkimi ściankami oraz wykonaniu gwintu blisko tzw. występu. Dzięki frezowaniu gwintów możemy także obrabiać przedmioty dużych rozmiarów.

Frezowanie bramowe

Frezarki bramowe należą do urządzeń o największych gabarytach. Ich główną zaletą jest wszechstronność, ponieważ są wykorzystywane do frezowania, wiercenia, gwintowania i wytaczania. Urządzenie jest wykorzystywane do produkcji masowej, ponieważ umożliwia przeprowadzenie procesu skrawania na jednym mocowaniu. Obróbce poddajemy kilka elementów, które szeregowo układamy na stole. Praca z użyciem frezarki bramowej CNC jest bardzo wydajna, co korzystnie wpływa na czas wykonania zlecenia. Staramy się, jak najszybciej zrealizować każde zadanie, jednak nie zapominamy o precyzji wykończenia produktów. Dbamy również o korzystny stosunek ceny do jakości.

Skontaktuj się z nami i powiedz, czego potrzebujesz. Nasza wycena jest zupełnie darmowa. A jeśli będziesz mieć wątpliwości, jaka technologia sprawdzi się u Ciebie najlepiej, nasza fachowa wiedza na temat frezowania metali oraz tworzyw konstrukcyjnych jest do Twojej dyspozycji.