OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Frezowanie aluminium krok po kroku

Aluminium jest absolutną podstawą w każdym warsztacie mechanicznym. Jest to jeden z najbardziej obrabialnych metali, dzięki czemu można go szybko i wydajnie przetwarzać. Dlatego też jest ciężko. Ponieważ wszyscy go tną, obróbka aluminium jest naprawdę konkurencyjną przestrzenią. Dotyczy to zwłaszcza obróbki skrawaniem.

Produkcja części z aluminium

Wyzwania związane z obróbką aluminium

Jeśli robisz część lub dwie, nie będzie miało znaczenia, jak mocno popchniesz narzędzie, aby maksymalnie usunąć materiał. Ale jeśli robisz 10 000 sztuk tygodniowo, potrzebujesz skuteczniejszej strategii.

 • Głównym wyzwaniem związanym z wydajną obróbką aluminium jest po prostu osiągnięcie maksymalnej wydajności usuwania materiału bez niszczenia narzędzia lub powodowania przestojów.
 • Jeśli zrobi się zbyt gorąco, aluminium może stopić się i połączyć z narzędziem, co zatrzyma go na swoich gąsienicach, potencjalnie niszcząc zarówno narzędzie, jak i obrabiany przedmiot.
 • Różnica między odlewanym a kutym aluminium polega na tym, że odlew jest zawsze bardziej gumowaty, więc zachowaj ostrość narzędzi i ostrożnie tnij. Głównym wyzwaniem związanym z frezowaniem aluminium jest ograniczenie tarcia i ciepła do minimum.

Wpływ mocowania na obróbkę aluminium

Mocowanie jest istotnym aspektem frezowania aluminium, ponieważ utrzymuje część na miejscu. Po prawidłowym zamocowaniu zapobiegnie przesuwaniu się części podczas frezowania, co może zagrozić integralności części. Sztywne mocowanie części pozwala na bezproblemowy proces frezowania, ponieważ:

 • Zmniejsza drgania części,
 • Zwiększa dokładność wymiarową,
 • Zapobiega odchyleniom narzędzia,
 • Redukuje drgania,
 • Parametry obróbki.

Parametry obróbki są kolejnym kluczowym czynnikiem zapewniającym prawidłową produkcję części. Różne prędkości cięcia i posuwy będą miały różny wpływ na frezowanie aluminium. Z tych powodów najważniejsze jest, aby ustawić parametry poprawnie od początku projektu, aby uniknąć problemów, takich jak złamane narzędzia, szorstkie wykończenia powierzchni, a nawet wibracje.

Obróbka aluminium odpowiedni dobór narzędzi

Wybierając narzędzia do obróbki aluminium, musimy wziąć pod uwagę szereg aspektów, które będą kluczowe dla uzyskania najlepszego wyniku. W ten sposób konieczne jest, aby części tnące były dobrze naostrzone, ich kąty oderwania były większe niż w przypadku obróbki stali, a także brane jest pod uwagę odpowiednie odprowadzanie nadmiaru materiału, aby uniknąć otępienia i zepsucia elementu, a także pogorszyć maszynerię. Ponadto musisz używać narzędzi, które są tak trwałe, wydajne i odporne, jak to tylko możliwe; i priorytetowo traktuj materiały, takie jak węglik, szybka stal i diament, ponieważ działają one prawidłowo przeciwko cięciu aluminium.

 • Węglik –  składa się z mieszaniny kobaltu i wolframu, oferując narzędziu dłuższą żywotność. Jego zastosowanie jest odpowiednie do obróbki aluminium z dużymi ilościami krzemu i przy dużych prędkościach.
 • Szybkie stale – są to stale o dużej twardości i odporności na zużycie, które oferują wysoką wydajność, dzięki stopowi z innymi materiałami, takimi jak chrom, kobalt czy wolfram. Są również najlepszą opcją do zastosowania w obróbce aluminium z niewielką ilością krzemu w jego stopie.
 • Diament – narzędzia diamentowe wyróżniają się długą żywotnością, a ich zastosowanie w krótkiej obróbce aluminium wiórowego wyróżnia się.
Odpowiedni dobór narzędzi do frezowania

Aby zwiększyć produktywność Twojej firmy, możemy pomóc Ci w doradztwie technicznym w zakresie obróbki aluminium. Analizujemy wymagania Twojej firmy i opracujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązania techniczne. Dzięki naszemu doświadczeniu i możliwościom technicznym, możemy zoptymalizować Państwa produkcję i procesy produkcyjne.