OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

Czym jest odróbka aluminium? Cechy i techniki

Aby przeprowadzić proces obróbki, konieczne jest poznanie właściwości fizycznych obrabianego materiału, ważnych przy wyborze narzędzi, kątów cięcia, prędkości, a także innych parametrów. Niektóre ważne aspekty obróbki aluminium opisano poniżej.

Obróbka aluminium – na czym polega

Obróbka skrawaniem to proces wytwarzania części poprzez usuwanie nadmiaru materiału, który może odbywać się poprzez usuwanie wiórów lub ścieranie. W tym przypadku obróbka aluminium wykorzystuje ten materiał jako surowiec do opracowania części za pomocą tej metody. Ze swojej strony aluminium jest bardzo plastycznym materiałem, o niskiej gęstości, który pozwala na łatwą pracę przy dużych prędkościach. Dlatego między innymi sektor morski, lotniczy, motoryzacyjny, kolejowy lub budowlany regularnie stosują obróbkę aluminium.

Obróbka skrawaniem na czym polega

Obróbka aluminium – odpowiedni dobór narzędzi

Do obróbki aluminium wymagane jest, aby narzędzie miało pewne specjalne właściwości, pożądane jest, aby narzędzia tnące stosowane do tego typu materiałów umożliwiały skuteczne odprowadzanie materiału, aby uniknąć wąskich gardeł, które mogą zniszczyć element i narzędzie tnące, a także kąty oderwania muszą być większe niż te używane do obróbki stali. Na rynku istnieje wiele narzędzi skrawających o różnych właściwościach i kosztach. Ponadto musisz używać narzędzi, które są tak trwałe, wydajne i odporne, jak to tylko możliwe i priorytetowo traktuj materiały, takie jak węglik, szybka stal i diament, ponieważ działają one prawidłowo przeciwko cięciu aluminium.

  • Węglik – Składa się z mieszaniny kobaltu i wolframu, oferując narzędziu dłuższą żywotność. Jego zastosowanie jest odpowiednie do obróbki aluminium z dużymi ilościami krzemu i przy dużych prędkościach.
  • Szybkie stale – Są to stale o dużej twardości i odporności na zużycie, które oferują wysoką wydajność, dzięki stopowi z innymi materiałami, takimi jak chrom, kobalt czy wolfram. Są również najlepszą opcją do zastosowania w obróbce aluminium z niewielką ilością krzemu w jego stopie.
  • Diament – Narzędzia diamentowe wyróżniają się długą żywotnością, a ich zastosowanie w krótkiej obróbce aluminium wiórowego wyróżnia się.
Obróbka aluminium odpowiedni dobór narzędzi

Obróbka aluminium w centrum obróbczym CNC

W przypadku obróbki części aluminiowych, główne rozważania można streścić w trzech podstawowych kryteriach:

  • Zwiększenie warunków skrawania (obroty, posuw i przejście), dzięki którym uzyskamy lepsze wykończenie powierzchni, co dodatkowo znajdzie odzwierciedlenie w skróceniu czasu procesu.
  • Zaleca się stosowanie narzędzi o większym kącie cięcia, wykonanych z twardego metalu lub powlekanych. Jeśli wymagana jest wyższa jakość wykończenia, należy użyć narzędzi diamentowych. Ponadto w wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalnych uchwytów i uchwytów narzędziowych, które umożliwiają wykonanie głębszych przejść.
  • Obróbka części aluminiowych za pomocą pompy wysokociśnieniowej jest zalecana w przypadku bardziej ciągliwych stopów aluminium w celu poprawy łamania wiórów.

Aluminium: materiał przyszłości

Podsumowując, można stwierdzić, że ze względu na właściwości fizyczne i mechaniczne aluminium jest jednym z najczęściej wykorzystywanych metali przez człowieka w wielu gałęziach przemysłu, przez co jest jednym z najczęściej przetwarzanych metali w procesie produkcyjnym. W porównaniu z obróbką stali, obróbka aluminium wymaga znacznie mniej energii i odbywa się przy dużych prędkościach skrawania i posuwu, co zapewnia wysoką jakość wykończenia powierzchni.