Cięcie laserowe to proces cięcia termicznego, który polega na skupieniu wiązki skoncentrowanego światła o dużej energii w punkcie obrabianego materiału. Ten punkt, w którym uderza wiązka lasera, nagrzewa się tak intensywnie, że topi się lub odparowuje, podczas gdy gaz pomocniczy jest odpowiedzialny za usuwanie stopionego materiału z obszaru cięcia. Wśród głównych metod cięcia termicznego (paliwowo-tlenowe, plazmowe itp.) technologia laserowa oferuje najlepszą jakość cięcia i wysoką wydajność większości materiałów, zarówno metalicznych, jak i niemetalicznych. Laser doskonale sprawdza się w najróżniejszych zastosowaniach cięcia, od rowka tnącego z dokładnością mikrometrową na bardzo cienkim chipie półprzewodnikowym po wysokiej jakości cięcie blachy stalowej do grubości 20 mm. To sprawia, że laser jest najbardziej odpowiednią metodą dla najsurowszych potrzeb precyzyjnego cięcia w każdej branży.
Na czym polega cięcie laserem
Cięcie laserowe wykorzystuje laser o dużej mocy, który jest kierowany przez optykę i komputerowe sterowanie numeryczne (CNC) w celu kierowania wiązką lub materiałem. Zazwyczaj proces wykorzystuje system sterowania ruchem do śledzenia kodu CNC lub kodu G wzoru, który ma zostać wycięty na materiale. Skupiona wiązka lasera pali się, topi, odparowuje lub jest zdmuchiwana przez strumień gazu, pozostawiając wysokiej jakości wykończoną krawędź. Wiązka laserowa powstaje w wyniku stymulacji materiałów laserowych poprzez wyładowania elektryczne lub lampy wewnątrz zamkniętego pojemnika. Materiał laserowy jest wzmacniany poprzez odbijanie się wewnętrznie przez lustro częściowe, aż jego energia jest wystarczająca, aby uciec jako strumień spójnego monochromatycznego światła. Światło to jest skupiane na obszarze roboczym za pomocą luster lub światłowodów, które kierują wiązkę przez soczewkę, która ją intensyfikuje.
Zalety cięcia laserowego
Wśród głównych powodów stosowania technologii laserowej w procesach cięcia
części blaszanych w sektorze przemysłowym są:
- Wysoka precyzja – pozwala na wykonywanie cięć o różnych kształtach geometrycznych, zarówno nieregularnych, drobnych, jak i o złożonych konturach. Nadaje się do wstępnego cięcia lub przycinania nadmiaru materiału.
- Wszechstronność – może być stosowany do oddzielania różnych materiałów organicznych i nieorganicznych, w tym blach lub materiałów, które umożliwiają budowę elementów o różnych geometriach blach stalowych, nierdzewnych lub aluminiowych.
- Zwinność – proces cięcia laserowego nie wymaga wykrojników do produkcji części, a ponadto umożliwia regulację sylwetki.
- Wydajność – po użyciu lasera nie jest konieczne przeprowadzanie późniejszej obróbki części, takiej jak uszczelnianie lub szlifowanie, dzięki czemu oszczędza to czas w procesie produkcyjnym.
Cięcie laserowe części do maszyn
Cięcie laserowe jest często stosowane w następujących branżach:
- Motoryzacyjnej – cięcie laserowe pomaga tworzyć części karoserii, części elektroniczne, części samochodowe.
- Medycznej – urządzenia medyczne, takie jak stenty, są wykonane z wycinanych laserowo części i materiałów. Inny sprzęt medyczny można również ciąć laserowo.
- Elektronicznej – od metalowych obudów po płytki drukowane, cięcie laserowe pomaga producentom elektroniki wycinać małe, precyzyjne części.
- Ogólna produkcja – cięcie laserowe może być wykorzystywane do produkcji komponentów do samolotów, urządzeń, mebli, oświetlenia, narzędzi i wielu innych.
Cięcie laserowe – jakie materiały można ciąć ?
Możliwe jest cięcie wiązką laserową, jeśli materiał podstawowy jest:
- Zwykła stal – maksymalna grubość blachy stalowej nie powinna przekraczać 20 mm, w przeciwnym razie należy zastosować inną metodę.
- Stal nierdzewna – ograniczenie grubości wynosi 16 mm. Dzięki takim wskaźnikom możliwe będzie uniknięcie pojawienia się lampy błyskowej lub można ją usunąć bez konsekwencji. Cięcie laserowe ze stali nierdzewnej powyżej 16 mm jest możliwe tylko w trybie mieszania, a obszar cięcia będzie szorstki i trudny do usunięcia.
- Mosiądz – do cięcia laserowego tego metalu odpowiednie są arkusze o grubości nie większej niż 12 mm, ponieważ wytrzymałość materiału jest dość wysoka. Nie można uniknąć gromadzenia się pamięci błyskawicznej, ale można ją łatwo wyeliminować.
- Stop aluminium – możesz wyciąć arkusz metalu o grubości do 10 mm. W obszarze cięcia znajduje się również lampa błyskowa.
Bez wątpienia unikalna konstrukcja i zalety wycinarek laserowych sprawiają, że są one tak cenne w dzisiejszym przemyśle wytwórczym. Ale tylko dlatego, że maszyny te upraszczają obróbkę, nie oznacza to, że proces cięcia laserowego jest mniej skomplikowany niż obróbka CNC. Jeśli więc chcesz, aby Twój produkt był wykonany dobrze za pierwszym razem, musisz współpracować z najlepszym warsztatem obróbczym, który ma doświadczenie w dokładnym i precyzyjnym wytwarzaniu części przy użyciu wycinarek laserowych.
Więcej informacji o naszych produktach znajdziecie państwo tu