OBRÓBKA SKRAWANIEM CNC - Frezowanie, Toczenie, Gięcie, Walcowanie

Napisz

cnc@metalprec.pl

Zadzwoń

797 505 645

3 Trendy w obróbce skrawaniem w 2023 roku

Obróbka CNC metalu to technologia, która wciąż ewoluuje i każdego roku znajduje nowe zastosowania wraz z szybko rozwijającymi się systemami komputerowymi i produkcyjnymi. Wraz z rosnącymi kosztami energii elektrycznej oraz kosztami pracy producenci coraz częściej szukają sposobów na zwiększenie produktywności i elastyczności produkcji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Obecnie na rynku jest wiele maszyn CNC zaprojektowanych tak, aby sprostać rosnącym wymaganiom różnych firm. Jednak każdy producent cnc, który wykonuje usługi obróbką powinien stale monitorować najnowsze trendy i nowości rynkowe. Nowe wyzwania dla firm prawdopodobnie doprowadzą do większej ilości innowacji w obróbce CNC. Poniżej prezentujemy kilka z najciekawszych rzeczy w nadchodzącym 2023 roku.

obróbka skrawaniem 2023 r

1 Więcej osi dla większych oszczędności czasu

Ponieważ coraz szersze grono klientów wymaga realizacji skomplikowanych projektów i mniejszych tolerancji, wzrost wieloosiowej obróbki CNC będzie kontynuowany w tym 2023 roku. Jest to efekt skracania czasu realizacji zamówień i ograniczania kosztów.

Tradycyjne maszyny CNC charakteryzują się ruchem liniowym w trzech osiach. Jednak nowoczesna precyzyjna produkcja cnc w dzisiejszych czasach wymaga w wielu sytuacjach znacznie wydajniejszych maszyn. Stąd coraz częściej w zakładach można spotkać centra 4, 5 i 6 osiowe. Takie rozwiązanie zwiększa możliwości maszyny, pozwalając na wykonywanie większej liczby operacji przy mniejszej liczbie ustawień. To zdecydowanie słuszny kierunek dla wielu nowoczesnych producentów.

2 Rozwiązania typu (IIoT) w obróbce skrawaniem

„Internet rzeczy” może w pewnym sensie zrewolucjonizować pracę wielu firm. Takie urządzenia, które wykorzystują internet do odbierania i wysyłania danych ułatwiają firmom tworzenie sieci maszyn CNC i różnych urządzeń produkcyjnych oraz integracją tego systemu z programami klasy ERP.

W takim systemie liczne czujniki służą do śledzenia parametrów operacyjnych maszyn CNC oraz monitorowania wyników w czasie rzeczywistym. Takie podejście może pomóc firmom poprawić harmonogram konserwacji. Obróbka metalu w 2023 r bardzo często łączy się z licznymi awariami. Dlatego każda przerwa produkcyjna wiążę się z określonymi konsekwencjami. Za pomocą tej technologii firma może tworzyć schematy i prognozy kiedy urządzenia ulegną awarii lub będą wymagały konserwacji.

3 Robotyzacja obróbki skrawaniem

Automatyzacja i robotyka jest kolejnym czynnikiem wpływającym na nowoczesną obróbkę CNC w następnym roku. Roboty CNC są jednym z trendów, na które należy zwracać uwagę. Roboty w obróbce nie są zupełną innowacją, natomiast wraz z rozwojem technologii zmienia się ich rola i przeznaczenia.

Trendem, który warto obserwować są coboty czyli roboty współpracujące. Tu nie ma znaczenia czy jest to produkcja w metalu czy też obróbka tworzyw, małe i zwinne coboty mogą z powodzeniem zastąpić operatora. Doskonałym rozwiązaniem są roboty z funkcją uczenia się i zapamiętywania ruchów. Takie maszyny są przeznaczone do intuicyjnej pracy, a nawet można je nauczyć określonego wykonywania zadań za pomocą ręcznego prowadzenia ramiona.

Produkcja CNC w 2023 roku

Tak jak każda branża również nasza boryka się z wieloma problemami spowodowanymi epidemią oraz wojną. Jednak ciągły rozwój nowoczesnych technologii pozwala nam z optymizmem patrzeć na nadchodzący rok. Nowe rozwiązania sprawiają, że obróbka CNC będzie (bo musi) coraz bardziej nowoczesna. Jest to jedyna droga do obniżenia kosztów produkcji i poprawy efektywności działania.